Blog Tomáše Zelenky

tz

Nadšence do informačních a komunikačních technologií

Začínajícího C# programátora

Zakynthos

Řecko, ostrov Zakynthos – tipy na výlety, cestování, ubytování

24.06.2017 | Kategorie: Cestování

Zakynthos se řadí mezi nejvíce oblíbené ostrovy v Řecku. Letecky se dostanete z Prahy na ostrov za dvě hodiny. Ubytování jsme měli zajištěné v letovisku Tsilivi v hotelu Admiral Tsilivi, kde jsme byli v roce 2016 na přelomu srpna a září. Prvně se podíváme na cestování po ostrově, tipy na výlety a letovisko Tsilivi. Na závěr něco málo k samotnému hotelu.

Cestování

Pro cestování po ostrově jsme zvolili jako dopravní prostředek automobil. Půjčení vozidla na dva dny se pohybuje kolem 90 €. My jsme využili služeb půjčovny Margaris, která se nachází v Tsilivi. Ujistěte se, že cena za vozidlo je včetně plného pojištění, abyste se případně vyhnuli nemilému překvapení v podobě píchnutého kola, což nemusí být vůbec těžké.

Jako řidič si musíte dát pozor na dvě odlišnosti. Největší změna se týká kruhových objezdů, kde platí přednost zprava. Kruhových objezdů není mnoho, ale přesto je potřeba si na přednost dávat pozor. Druhou odlišností je dopravní značka, která informuje, zda na straně ulice můžete stát v sudý nebo lichý den.

Značka Zakynthos

Dopravní značení v Zakynthosu

Výlety

Uvedené výlety jsou v pořadí, které jsme postupně absolvovali za dva dny s tím, že jsme se příliš nezdržovali na plážích. Najeli jsme přes 200 km.

Zakynthos

V hlavním městě uvidíte kostel sv. Dionýsa, který se nachází na cestě podél přístavu. Nemůžete minout Solomosovo náměstí, několik muzeí a menších kostelů. Více památek bohužel nebylo dochováno z důvodu zemětřesení v roce 1953. Na hlavní třídě najdete mnoho obchodů, kaváren, cukráren.

Zakynthos

Přístav v Zakynthosu

Zakynthos

Kostel sv. Dionýsa

Zakynthos

Zakynthos

Zakynthos

Solomosova socha

Zakynthos

Kostel Ag. Nikólaos

Zakynthos

Zakynthos

Zakynthos

Zastávka na gyros

Dle mého na nejlepší tradiční řecký gyros narazíte mezi městy Sarakinado a Gaitani, pokud budete mít cestu do hlavního města nebo do Tsilivi, tak tady se určitě zastavte (GPS souřadnice - 37.782103, 20.857478). Druhý den jsme se sem museli vrátit, abychom ochutnali i vepřový gyros.

Gyros

Gyros

Gerakas Beach

U vstupu na tuto pláž jste upozorněni, že pláž je hnízdištěm Karety obecné. Při využívání pláže se musíte vyhnout vyznačeným místům, kde jsou hnízdiště želv. Celá oblast je pod dohledem ochránců přírody. Při velkém štěstí můžete při plavání narazit na Karetu.

Gerakas Beach

Označené hnízdiště želv

Gerakas Beach

Gerakas Beach

Mys Keri

Na tomto místě uvidíte nádherný západ slunce. Ovšem i přes den budete mít nezapomenutelný výhled na útesy.

Mys Keri

Mys Keri

Peugeut

Naše přibližovadlo

Nejstarší olivovník

V malé horské vesničce Exo Hora objevíte nejstarší olivovník. Údajně by měl být starý přes 2000 let a stále plodí mnoho oliv.

Olivovnik Zakynthos

Kampi

Tomuto místu dominuje velký kříž připomínající oběti občanské války. Krom toho na vás čeká vyhlídka na útesy a pohled na ostrov.

Kampi

Kampi

Shipwreck Beach

Kdo neviděl vrak lodi na pláži Navagio, jako by nebyl na Zakynthosu. Na samotnou pláž se dostanete pouze lodí. Pokud chcete mít v záběru fotku celé pláže a vraku z útesů, nepočítejte s tím, že ji získáte z turistické vyhlídky. Budete muset jít dalších zhruba 600m mezi velkými kameny, takže určitě pevnou obuv s sebou.

V případě, že si pronajmete vlastní loď, zkuste malou pláž, která je kousek od místa focení Navagia, budete tam nejspíše úplně sami.

Navagio Shipwreck Beach

Navagio Shipwreck Beach

Porto Limnionas

Malinká pláž s přístavem, která by určitě stála za zdržení, ale nás už trochu tlačil čas a ještě jsme chtěli stihnout Blue Caves.

Porto Limnionas

Porto Limnionas

Blue Caves

Modré jeskyně byste určitě neměli vynechat. Téměř z každého přístavu vás budou lákat na vyjížďku. Nezapomeňte si s sebou vzít šnorchl, ve vodě si budete připadat jako v akvárku. My jsme využili menší loď z PotamitisTrips (GPS souřadnice - 37.932897, 20.700045).

Blue Caves

Blue Caves

Blue Caves

Tsilivi

Tsilivi je strategické místo pro plánování výletů, nachází se na východní straně ostrova. Jeho hlavní třída je obklopena řadou taveren, barů, obchůdků, půjčoven. Součástí letoviska je také aquapark.

Pláž u letoviska je písčitá s pozvolným vstupem do moře. Dávejte si pozor na ježky, ve vodě jich je není málo. Nejsou sice hned u vstupu do moře, ale boty do vody budou jistější. Nejvíce se nám líbilo v levé části pláže po zhruba 500m, kde je méně lidí a pouze samotné slunečníky k volnému využití. V ostatních případech platíte za slunečník kolem 5 € pro dva. Děkujeme za tip naším sousedům Honzovi a Kristýně.

Večer se určitě zastavte v Kaliva Pub, kde je každý večer živá hudba a nespočet skvělých drinků. Navíc tady čepují řecké pivo Mythos v nachlazených půllitrech.

Tsilivi

Noční život v Tsilivi

Tsilivi

Naše oblíbená pláž

Tsilivi beach

Naše oblíbená pláž

Tsilivi Aquapark

Část místního aquapark

Hotel Tsilivi Admiral

Hotel se nachází nedaleko od hlavního vstupu na pláž. K dispozici jsou vám dva venkovní bazény s lehátky, jeden je vhodnější pro děti. Pokoje jsou vybavené klimatizací (bez poplatku), ledničkou, kuchyňkou, televizí a vanou. Na většině řeckých ostrovech platí zákaz splachování toaletního papíru do záchodu. Každý den se na pokojích uklízelo. Večer na vás čeká program pro nejmenší i pro dospěle. Přes den můžete využít cvičení v bazénu nebo si zahrát vodní pólo.

Strava je podávána formou bufetu a neměli jsme k ní výhrad. Hotel nabízí jen all inclusive. Z několika recenzí jsme se dočetli, že například nebylo co vybrat k snídani. Osobně by mě zajímalo, co tito lidé snídají, jelikož k dispozici bylo vše, nač si vzpomenete od uzenin, marmelád, vajíček na všechny způsoby, müsli, salátů nebo ovoce. Krom toho po celý den pití zdarma, dopolední i odpolední snacky.

WiFi zdarma byla k dispozici pouze na recepci a ještě k tomu pomalá, ale fotku jste po chvíli přece jen odeslali.

Hotel a personál hodnotím velmi kladně. Navíc pokud chcete navštívit místní aquapark, každý dostává tři vstupy.

Hotel Tsilivi Admiral

Hotel Tsilivi Admiral

Hotel Tsilivi Admiral

Hotel Tsilivi Admiral

Řecké tance

Závěr

Na ostrově jsme si užili jedenáct dní. Jeden a půl dne nám propršelo, ne nadarmo je Zakynthos nejzelenavější řecký ostrov. Navštívili jsme všechna místa, která jsme chtěli, kromě výletu lodí za želvami kvůli špatnému počasí.

Pokud hledáte destinaci na pohodovou dovolenou, Zakynthos by mohl být tou správnou volbou.

Další příspěvky: