Blog Tomáše Zelenky

tz

Nadšence do informačních a komunikačních technologií

Začínajícího C# programátora

Facebook Messenger Lite

Facebook Messenger Lite – na datové dietě

08.03.2017 | Kategorie: Internet

V minulém příspěvku jsme se podívali na to, jak odstranit nepotřebné funkce z Facebook Messengeru. Dnes si ukážeme odlehčenou podobu Messengeru od společnosti Facebook ve verzi Lite.

Messenger vs. Messenger Lite

Verze Lite je navrhnuta pro sítě 2G (GPRS, EDGE), které dosahují maximální teoretické rychlosti 0.3 Mbit/s. Na jednoduchost a rychlost tady je kladen velký důraz.

První verze Lite byly natolik jednoduché, že nebylo umožněno ani zobrazit graficky smajlíka. Nyní už vývoj pokročil a poslední dostupná verze obsahuje vše potřebné za zachování maximální rychlosti a stability. Pro srovnání verze Lite má velikost kolem 15 MB, klasická verze má kolem 140 MB, ta ovšem stále roste v řádu desítek megabajtů.

Co tedy můžeme postrádat oproti klasické verzi Messengeru? Není toho příliš, nejcitelnější může být absence funkce volání. V neposlední řadě je to např. „Můj den“ nebo GIF ve zprávách. V následující fotogalerii si můžete udělat obrázek sami. Poté už se vrhneme na samotnou instalaci.

Fotogalerie

Messenger Lite Login

Prvotní přihlášení

Facebook Messenger Lite Messages

Přehled zpráv

Facebook Messenger Lite Settings

Správa aplikace

Facebook Messenger Lite Contacts

Kontakty

Facebook Messenger Lite Messages

Konverzace a vložení samolepky

Facebook Messenger Lite Settings

Upozornění a zvuky

Instalace

Messenger Lite bychom marně hledali v obchodech mobilních platforem. Existuje pouze ve verzi pro Android, ale v obchodě Google Play jej jen tak nenalezneme, je totiž dostupný pouze pro rozvojové země.

Pro obejití tohoto omezení stačí využít instalačního balíčku z APK Mirror ZDE. Ve spodní části nalezneme seznam všech dostupných verzí. Nejlépe zvolit dle nejnovějšího data a následně vybrat Download APK.

Před instalací nezapomenout zapnout instalaci z neznámých zdrojů a po instalaci opět zakázat.

Ačkoliv je cíleno především na starší zařízení s Androidem od verze 2.3 až 5.0., poslední dostupná aktualizace nyní funguje i v novějších verzích. Je vhodné občas se podívat na stránky APK Mirror, zda není dostupná nová verze.

Závěr

Verze Lite má velký potenciál hlavně pro slabší zařízení. Ovšem udělá radost i těm, kteří primárně potřebují doručit zprávu a nevyhledávají rozšířené funkce.

Myslím, že Facebook by měl standardně nabízet odlehčenou verzi na všech trzích, tak jako je tomu u aplikace Facebook Lite, ale o té zase jindy.

Další příspěvky: