Blog Tomáše Zelenky

tz

Nadšence do informačních a komunikačních technologií

Začínajícího C# programátora

online nastroje

Online nástroje pro převod souborů PDF, DOC, JPG, ePub a MP3

12.11.2016 | Kategorie: Internet

Důvod, kdy jsme potřebovali mít nainstalovaný software pro jednorázovou úpravu souborů, je už naštěstí dávno pryč.

V dnešní době se stále zvyšuje internetová konektivita a bylo by tedy škoda nevyužít možnosti nechat si požadovaný soubor upravit zdarma v cloudu.

Podělím se o výběr online nástrojů, které považuji za ty nejlepší.

Převod PDF do DOC

Pdf2Doc umožňuje převod pdf do formátu doc/docx, který následně můžeme využít v textovém editoru Microsoft Word a jiných.

Nutno podotknout, že u tohoto převodu výsledek velice záleží na vstupní kvalitě pdf. Pokud jsou uvnitř skenované stránky a ještě k tomu našikmo, nemůžete čekat žádné zázraky. Toto je ovšem obecný problém převodu z pdf. V ostatních případech budete mile překvapeni.

pdf2doc

PDFtoDoc

Převod DOC do PDF

Pokud naopak chceme převést dokument nebo i jiné formáty do pdf, poslouží nám služba ToPDF od stejného poskytovatele jako v předchozím případě.

Tip: Microsoft Office od verze 2010 umí ukládat nativně formát doc/docx nebo ppt/pptx do pdf. Pro verzi 2007 lze stáhnout oficiální doplněk zde.

toPDF

ToPDF

Převod MP3

Služba Media.io nabízí přehledné rozhraní pro změnu audio formátu do mp3, wav, wma nebo ogg. Dále můžeme změnit kvalitu resp. bitrate.

Pozn. nemá smysl převádět nižší bitrate na vyšší. Výsledek sice bude mít větší datový objem a informaci o vyšším bitrate, ale kvalita bude stejná jako na vstupu.

mediaio

Media.io

Převod do JPG

Online-Convert poskytne pokročilou úpravu do formátu jpg. Nabízí změnu rozlišení, dpi, nebo převod obrázku z url adresy.

onlineconvert

Online-Convert

Komprese JPG

Pokud chceme zmenšit datový objem obrázku, hodí se stránka Compressor.io. Líbí se mi velice pěkná prezentace změny kvality v podobě procent. V neposlední řadě ihned vidíme původní a výslednou kvalitu.

compressor

Compressor.io

Převod do ePub

Poslední online nástroj ToePub využijeme při převodu např. z doc nebo pdf do formátu pro elektronické čtečky ve formě epub.

toePub

toePub

 

Závěr

S online nástroji ovšem vyvstává jedna otázka. Co se ve skutečnosti děje s nahranými soubory? Můžeme se sice dočíst deklarace v podmínkách, že např. soubory jsou smazané po jedné hodině, ale realita může být úplně jiná.

Pokud pracujete denně s úpravou souborů, asi se poohlédnete po nějakém specializovaném softwaru, který umožní hromadné úpravy. Pro jednorázový převod poslouží online nástroje dostatečně.

Jaké nástroje používáte vy?

Úvodní foto CC BY: Rosa Menkman (Flickr)

Další příspěvky: